سازمان هواشناسی کشور
اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان
فعالیت باد های ۱۲۰ روزه در وسیع‌ترین پهنه بادی کشور

فعالیت باد های ۱۲۰ روزه در وسیع‌ترین پهنه بادی کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان

مدیر کل هواشناسی استان گفت : فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه سیستان از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و گاهی تا نیمه مهرماه ادامه دارد، وزش بادهای ۱۲۰روزه در نتیجه تشکیل سیستم پرفشار در شمال شرق دریای خزر و شکل گیری یک سیستم کم فشار در بیابان‌های شرق ایران و غرب افغانستان ایجاد می‌شود.

وی افزود: ویژگی‌های توپوگرافی نوار غرب افغانستان و شرق ایران در شکل گیری این پهنه بادی وسیع تأثیر زیادی دارد به طوریکه این شرایط سبب شد تا هسته وزش بادهای شدید آن به صورت کانالی از شمال شرق به جنوب شرق ایران جریان یابد. این شرایط با وجود دشت بودن منطقه، نبود عوارض طبیعی مانند کوه و شیب ملایم زمین سبب می شود تا وزش این بادها منطقه سیستان را به یک کانون مملو از بحران های اقلیمی تبدیل کنند. به طور کلی با توجه خشکسالی های مکرر و کاهش منابع آبی منطقه بیشتر اثرات این بادها منفی بوده و به عنوان یکی از عوامل محدود کننده زندگی محسوب می شود، اما کاهش دمای هوا در فصل گرم سال و مزیت های مناسب در استحصال برق از نیروی باد از جنبه های مثبت محیطی این بادها هستند.

محسن حیدری بیان کرد: طبق پیش بینی های انجام شده نشان می دهد فصل مونسون در استان با تاخیر شروع خواهد شد و بارش های تابستانه مونسون کمتر از نرمال خواهد بود و با توجه به خشکیدگی تالاب هامون با شروع وزش باد خیزش گردوغبار را در منطقه شاهد خواهیم بود.

ایشان در ادامه افزودن؛ تعداد روزهای با سرعت باد بیشتر و مساوی ۵۴کیلومتر در سال ۱۴۰۱برای منطقه سیستان ۲۱۰روز بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۶روز کاهش و نسبت به بلند مدت ۹۲ روز افزایش را داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

زاهدان، بزرگراه خلیج فارس
صندوق پستی: 173-98156
تلفن: 15-05433294814
فاکس: 05433294817
تلفن هواگو: ۱۳۴
پیامک: ۲۰۱۳۴
ایمیل: info@sbmeteo.ir

آمار بازدید سایت
  • 1
  • 220
  • 83
  • 7,273
  • 158,323
  • 216
کلیه امتیاز سایت متعلق به هواشناسی سیستان بلوچستان می‌باشد.
Skip to content